Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko
  Koiramainen keskustelupalsta
Sonorian-keskustelupalsta avataan omalle palvelimelle pian, osoitteeseen www.sonorian.fi/forum heti kun keskustelut on siirretty. Siihen saakka kirjoittaminen on lukittu.
 

            Kalenteri

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> Yleinen keskustelu -> Arkiset pulinat Siirry sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Seuraava
Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe 
  Lähetä  - Lähetetty: Kes Hel 21, 2007 10:10 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Mä pidän teille sunnuntaina peukkuja - vai tarvitaanko niitä edes?

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Kes Hel 21, 2007 11:29 am Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Todellakin tarvitaan!

On kaksi vaihtoehtoa; joko menee sika hienosti tai sitten sika huonosti. Mä toivon tietty ensimmäistä, mutta en kyllä osaa yhtään ennustaa, että kuinka käy. Ongelmaksi voi muodostua esim. se, että itse koitan toteuttaa yliaktiivisesti Marian viimetreeneissä antamia neuvoja, mutta en hallitsekaan tekniikoita ja homma menee ihan ranttaliksi. Toisekseen, jos radalla on pöytä, niin se on kutakuinkin varma vitonen.. Kontaktien falskausta on nyt parissa vimpassa treenissä ollut, ja se on asia, johon koitan pyrkiä vaikuttamaan lauantaina pienellä kontakti treenillä, koitan opettaa koiraa itsenäisempään kontaktien suoritukseen, mikä taas voi osaltaan rikkoa koko kisa suorituksen, kun koira ei välttämättä olekaan varma, että miten sen varmuudella tulisi tehdä. Hieman on siis kinkkinen paikka ja kaikki on jälleen kiinni siitä, miten itse radasta suoriudun, mutta toisaalta taas nyt mulla itselläni on paljon enemmän tehtävää ohjauksen kasassa pitämiseen kuin aiemmin, kun monta uutta juttua on vasta hautomisen asteella enkä kuitenkaan malta olla niitä koittamatta, jos tulee sopivia tilaisuuksia..
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tor Hel 22, 2007 10:18 am Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Jään odottelemaan Sonorian päivien päivämäärää, niin uskaltaa sitten ruveta miettimään, että kuinka Hukan kanssa kokeissa käydään. Veikkaan, että on tulossa aika kiiruinen kesä, kun pitäisi tokoilla, agilitata ja haluaisin sen FH1:sen ja AB:n alta pois.. Ja tällä hetkellä on sellainen kutina, että Rein kanssakin pitäisi ruveta kesällä viemään pakettia (vietti + tekniikka) yhteen. Ja sit on kaikki agirodut, oman alaosaston kokeet, SM:t joihin haluun tänä vuonna turistiloimaan, mahdolliset seminaarit ja siinä se kesä sitten jo menikin, etenkin jos muuttokin vielä tulee loppukesälle.. Shocked Unohtamatta sitä, että haluisin koittaa sitä paimennusta Rein kanssa, lähinnä siis sitä miten se reagoi hommaan ts. onko sillä mitään tuntumaa asiaan.

Tähän sitten vielä ympätään ne agitreenit, mitä itse pitää vetää muille.

Voi kumpa olisi jo lumet poissa ja olisi kesä!! Kesä täynnä koiratouhuja on suorastaan taivaallista!
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tor Hel 22, 2007 12:55 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

:D Tuntuu ihan tutulta. Melkein kaikki viikonloput kohta täynnä ja kesälomakin jo mietitty etukäteen.
Kiirettä pitää.

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Per Hel 23, 2007 1:51 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Jotta en vallan lusmuile, niin taidan kahmaista Hukan matkaani ja marssia jään yli kaupassa käymään. Rei saa jäädä kotiin, kun mä en sitä halua jättää mihinkään kaupan nurkalle odottamaan ja toisekseen ell "kielsi" liikuttamasta sitä viimaisilla paikoilla nyt, kun silmät ovat hyvällä mallilla tervehtymässä ja kun koiralla kerran on silmissä taipumus moisesta ärsyyntyä.
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 10:14 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Tultiin agia treenaamasta, itse en ollut yhtään fiiliksessä mukana ja se näkyy voimakkaasti, ihmeen hutilointia ja koira kuumeilee turhaan, kun ohjaus falskaa. Huomiseksi pitäisi jostain kiskoa kisafiilis ylle Shocked Ehkä pitää vaan mennä ajoissa kisapaikalle hetsaamaan itseään 8)

Kirpun kepeilläkin on vähän ongelmaa, kun ei treeniporukassa ole oikein ketään, joka osaisi liinahomman hoitaa kunnolla. Ens kerralla koitetaan viel parilla muutoksella, jos ei suju, niin sitten voi olla paree palailla alkuperäiseen. :?

Edit: piti siis tulla sanomaan, että lisään videoita vielä tän yön aikana tän päivän treeneistä..
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 3:05 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Voi vattu, että osaa ihminen olla tyhmä. Mä en ikinä saa Hukan kanssa sitä vikaa nollaa, kun ykkösten radat on tuollaisia suoria pyräyksiä niin sitten löysäilen aina just väärällä hetkellä! :x
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 9:14 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

videota taas tulee, kun saan purettua. Kirpun leikkiä ja seuraamista, sekä jännässä paikassa liikkumista, ehkä.
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Maa Hel 26, 2007 5:48 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Mun hieno ajatukseni oli kaivaa fillari hangesta ja polkea sillä jään yli kaupassa käymään, olisi Hukkis päässyt juoksemaan matkassa mukana. No, kaivoin sen esiin ja raijasin pesuhuoneeseen. Hiusten kuivaimella kuivasin sitten kriittiset osat eli vaihteet, jarrut ja ketjut. Ja ei kun matkaan. Puoli kilsaa sutkutin siinä toivossa, että vaihteet asettuu aloilleen, mutta turhaan. Pakko oli kääntyä takaisin. Nyt on pyörä sulanut peskarissa, mutta taitaa olla vaihteet niin sekaisin, että.. :?
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Kes Hel 28, 2007 10:46 am Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Kuka tulis lataamaan koneelle ja editoimaan eiliset videot ja kuvat?? Anybody?
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Per Maa 02, 2007 10:58 am Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Jatkan yksinpuhelua Laughing

Ihanaa kun voit viskasta koirat luiden kanssa tohon pihaan (aitaamaton) eikä ne siitä mihikää lähe. Huomaa muuten koirien eron jo tossa luiden syönnissä.
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Per Maa 02, 2007 1:25 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Sorry, mä en kyllä tuu laittaa mitään kuvia, hyvä kun saan omiani edes muutaman oikein Shocked

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Maa 03, 2007 10:49 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Huomenna agikisat.. Tämä päivä ei luvannut hyvää, sillä lämmiteltäessä Hukka otti näkölähdöllä jäniksen (pysähtyi kyllä karjaisusta noin 30 metrin jälkeen) ja otti siitä vähän kierroksia ja heijasti sen aika hemmetin lahjakkaasti varsinaisessa agitreenissä ja ylivireisyys vei treenit taas pepuilleen, kun mä en vaan saa tota agissa laskemaan. No, tähän asti Hukka on vireen suhteen ollut varma koira kisoissa, ehkä se huomennakin, joohan?? a_hrm
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Maa 04, 2007 4:48 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Voi kurja mikä päivä. Hukkis meni hienosti, mutta rata oli kaikkiaan meidän ksiasuoritusten kaikkien aikojen pohjanoteeraus. No, onneksi tiesin sen jo aamulla avatessani silmät, olo oli kuolettava. Ja rata oli vaikea, vain yksi nolla kaiken kaikkiaan. Ja moni erittäin kokenutkin siinä epäonnistui.

Mutta ei siinä vielä kaikki.. Rei karkasi lapasesta erään koirallisen miehen luokse metsässä. Onneksi tämä mies antoi ihan omatoimisesti Reille tupenrapinat ja kirppu paineli lujaa takaisin. Argh! Se ei ole kertaakaan moista tehnyt ja jos vielä joskus tekee niin mä nillitän sen.. Twisted Evil

edit: Onneksi Kössillä ja Johannalla meni mallikkaammin Smile
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Per Maa 09, 2007 10:44 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Hukka meni siskon luokse viikonlopuksi (halusivat viikonlopun ajaksi lemmikin ja Hukkis on niin symppis, että se selviytyy moisesta todennäköisesti hienosti), joten en voi nyt heti sössiä tunnaria enempää vaan joudun miettimään tehokasta sotasuunnitelmaa.. Hyvä näin.

Saapahan myös parannella alakulmurinsa, jonka vissiin eilen teloi, kun kohelsi yli kiloiselle noutokapulalle hirveätä huipakkaa. Oletettavasti kolautti siinä hösellyksessään kapulaan niin, että tänään hammas oli sinertävä, kun olisi ollut verta täynnä. Toivon mukaan paranee pikaiseen.
 
Takaisin alkuun  

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

  Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> Yleinen keskustelu -> Arkiset pulinat Kaikki ajat ovat GMT + 1 tunti  
Sivu 2 Yht. 7  
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa
Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa
Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa
Et voi äänestää tässä foorumissa
Siirry sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Seuraava
   
  
 Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia  

Koiramainen keskustelupalsta topic RSS feed 


Powered by phpBB © 2001-2005 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin

PHPBB FREE HOSTING by miumu. Create your PHPBB MESSAGE BOARDS FOR FREE now!
PRIVACY POLICY