|
| |
Koiramainen keskustelupalsta Sonorian-keskustelupalsta avataan omalle palvelimelle pian, osoitteeseen www.sonorian.fi/forum heti kun keskustelut on siirretty. Siihen saakka kirjoittaminen on lukittu.
|
26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.
- Lähetetty: Maa Huh 30, 2007 8:42 am |
|
|
Elisa

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa
Items
|
|
Jep!
Iloista Vappua kaikille!
Klara Vappen bara vatten hela natten!
Mutta muistakaa, että se vesikin voi olla jalostetummassa muodossa
|
|
_________________ "She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Maa Huh 30, 2007 9:00 am |
|
|
|
Kaikessahan tuo aina pätee, että pitää osata valita se, mikä itselle ja omalle koiralle passaa. Se ei ole aina yksinkertaista ja niitä heikompia valintojakin mahtuu joukkoon, ainakin itselläni. Itse käyn kouluttautumassa lähinnä vain sellaisten kouluttajien opeissa, joita arvostan korkealle ja joiden tiedän osaavan lukea koiraa ts. jotka eivät tuputa koko maailmalle samoja niksejä vaan näkevät koiran, näkevät ohjaajan, näkevät koirakon ja ne niille sopivat tavat. Muuten en kokisi saavani rahoilleni vastiketta ja tässä maassa on valtavasti kouluttajia, joilla on valtavasti kokemuksen kautta kerättyä tietoa ja taitoa.
Vaikka osaisi teoriat ylös alas, ympäri, alusta loppuun ja lopusta alkuun, niin se ei silti todista, että osaisi koiraa kouluttaa edes istumaan. Siksi se käytäntö on tärkeämpää ja syy siihen, miksen ainakaan itse niinkään lue koirakirjoja oikeastaan nimeksikään tai netistä teorioita tuutin täydeltä, koska musta se teoria tulee kaikkein luontevimmin sen käytännön kautta. Ja koska omat koirat on tietynlaisia, on aina erittäin mielenkiintoista seurata sitä, mitä muut koirakot tekevät ja miten he ongelmiaan ratkovat.
|
|
|
|
|
|
|
|